Francuzi nad Gwdą

09.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #delegacja   #francja   #châtellerault   #miasto partnerskie   

Od piątku 4 sierpnia Piła gości delegację przybyłą z miasta partnerskiego Châtellerault. Goście są zachwyceni miastem nad Gwdą i ciepłym przyjęciem przez gospodarzy. Niektórzy mieszkańcy Châtellerault przyjechali do Piły już po raz kolejny.

 

We wtorek 8 sierpnia grupa gości z Francji spędziła w Pile szczególny dzień. O godz. 10.00 w Inwest-Parku odbyło się spotkanie delegatów z wiceprezydent Piły Beatą Dudzińską. Pani prezydent opowiedziała o Pile, prezentując jej położenie, lokalny przemysł, uczelnie wyższe oraz atrakcyjne miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jako ciekawostkę dodała, że powierzchnia Piły jest porównywalna z Paryżem. Podczas prezentacji goście mogli też zobaczyć na zdjęciach, jak zmieniło się nasze miasto w ciągu ostatnich kilku lat. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie podziękowań i upominków dla każdej ze stron.
Kolejnym ważnym punktem były wizyty w Muzeum Stanisława Staszica oraz w Muzeum Okręgowym. Francuzi wysłuchali opowieści o najsłynniejszym pilaninie i jego zasługach. Dyrektor Muzeum Stanisława Staszica, Józef Olejniczak szczególnie podkreślał wątki francuskie w życiu i twórczości działacza oświeceniowego. Z kolei w Muzeum Okręgowym na delegatów czekała wystawa secesyjna oraz zabytkowe radia, z których popłynęła przedwojenna polska muzyka, a także komunikat w języku francuskim.
Kluczowym momentem było złożenie kwiatów pod pomnikiem na Bulwarach Châtellerault przez przedstawicieli strony polskiej i francuskiej. Następnie grupa udała się na happening. Na balonach w barwach narodowych Francji oraz Polski gospodarze i goście umieścili napisy związane z negatywnymi stereotypami narodowymi. Symbolicznym aktem walki z nimi było przebicie balonów przez m.in. wiceprezydent Piły. Najefektowniejsze widowisko miało nastąpić za chwilę – wypuszczenie czerwonych, białych i niebieskich balonów w powietrze. Po tym jednoczącym geście gospodarze i goście udali się na poczęstunek.
Delegaci z Francji wykazali spore zainteresowanie naszym miastem. Nad delegacją czuwali państwo Maria i Mieczysław Augustynowie, którzy włożyli bardzo dużo starań, by wizyta w Pile została dobrze zapamiętana przez gości z Châtellerault. Niemałym zaangażowaniem wykazali się także pozostali członkowie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Pile.

To może Cię także zainteresować:
Wypadek na pilskim lotnisku - mężczyzna walczy o życie
Joga w parku
Stara parowozownia odzyskuje blask

red. | źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Marika Naskręt