Jak mądrze kupować podczas wyprzedaży?

06.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #zakupy   #poradnik   

W wielu pilskich sklepach odzieżowych od kilkunastu dni trwają wyprzedaże. Jest to świetna okazja do uzupełnienia garderoby za rozsądną cenę. Jednak wyprzedaże wcale nie muszą oznaczać oszczędności. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, by nie wrócić z zakupów z pustym portfelem i naręczem  zbędnych szmatek.

 

1.    Zanim wybierzesz się na zakupy, przejrzyj zawartość swojej szafy. Zdefiniuj swój styl, ulubione fasony i kolory. Zastanów się, czego ci brakuje. Zanotuj te rzeczy na liście. Koncentrując się na tym, czego szukasz, zmniejszasz szansę na nieudane zakupy.


2.    Spakuj listę do torebki i na wyprawę po sklepach zabierz ze sobą osobę, która będzie ci doradzać i uważasz jej gust za dobry. Druga para oczu dostrzeże z pewnością to, co ukryją lustra w przymierzalni (niektóre z nich mogą nieco zniekształcać nasz prawdziwy obraz).


3.    Stało się. W swoich rękach masz idealną sukienkę, w twoim rozmiarze. Metka informuje, że możesz ją kupić z rabatem w wysokości -50%. Dostajesz nagłego przypływu euforii i szybko biegniesz do kasy. Pora ostudzić  swój zapał. Nim sięgniesz po portfel, dokładnie obejrzyj rzecz. A może któryś z klientów uszkodził materiał przy przymierzaniu? Przeczytaj metkę, czy rzecz wykonana została z dobrej jakościowo tkaniny oraz czy nie sprawi problemu w praniu. Jeżeli rzecz wykonana została z akrylu czy poliestru, głęboko zastanów się, czy chcesz chodzić w nieprzewiewanym ubraniu z tworzywa sztucznego (ubrania z poliestru wytwarza się z pochodnych ropy naftowej oraz zrecyklingowanych plastikowych butelek!). Akryl (sztuczna wełna) z kolei szybko się mechaci i zaczyna wyglądać nieestetycznie. Zresztą w takim ubraniu możesz się nadmiernie pocić, a twoje włosy będą się elektryzować. Wybierz tkaniny naturalne. Wiedz jednak, że bawełna bawełnie nierówna. Czy masz pewność, że bawełniany T-shirt za 9,99 zł nie będzie po jednym praniu miał skręconych szwów?


4.    Nie daj sobą manipulować. Przy zakupie dwóch rzeczy z wyprzedaży trzecia za pół ceny? Naprawdę chcesz na siłę dobrać sobie ubrania, których nie będziesz nosić, tylko dlatego, że możesz kupić je trochę taniej?


5.    Nim podejdziesz do kasy, zadaj sobie kilka pytań i uczciwie sama sobie na nie odpowiedz: Czy tego szukałam? Czy czuję się w tym piękna i wyjątkowa? Czy rzecz podkreśla moje atuty i maskuje wady? Czy będę miała okazję w tym wyjść? Czy za rok nie będzie mi wstyd tego założyć? Czy jest to rzecz klasyczna, uniwersalna?


6.    Nie masz pewności, czy kupić daną rzecz? W takim razie ją odłóż. Jeśli następnego dnia nadal nie będzie dawała ci spokoju, to znaczy, że pora po nią wrócić. Jeżeli o niej zapomnisz – nie jest dla ciebie.


7.    Przy kasie zawsze dopytuj o warunki zwrotu lub wymiany. Może zdarzyć się, że dokonasz pochopnej decyzji, a odwrotu już nie będzie. Zawsze pamiętaj o zabieraniu paragonu i nieodrywaniu metek do momentu aż nie przymierzysz rzeczy ponownie w domowym zaciszu, przy naturalnym świetle.


8.    Pamiętaj o zasadzie, że lepiej kupić jedną, a porządną rzecz niż kilka tańszych, ale marnej jakości. Twoja szafa nie jest magazynem na szmatki, a wyjątkowym miejscem, gdzie powinny wisieć ubrania podkreślające twoją osobowość i charakter.

 

To może Cię także zainteresować:
Znany aktor ambasadorem pilskiej inicjatywy
Gmina Piła ze statuetką Stanisława Staszica
W weekend obejrzysz „Morderstwo w Orient Expressie”

red. | źródło: Marika Naskręt